NO ONE MUST LEFT BEHIND – MERT MINDEN ÉLET ÉRTÉK!
Az Erasmus+ európai uniós keretprogramon belül több projektet valósítunk meg 2023-tól, amelyekben mind a gyermekotthonban élő gyermekek, mind a velük foglalkozó szakemberek számára szervezünk nemzetközi képzéseket.
2023: No One Must Left Behind – Senkit sem hagyunk hátra!
A Szülők Háza Közhasznú Alapítvány Tegyél jót! programjának egyik alapelve és fő üzenete, hogy senkit sem hagyunk hátra. Az állami gondoskodásban élő gyermekek teljes körű támogatásához nélkülözhetetlen a gyermekvédelmi szakemberek, különösen a szakellátásban dolgozó nevelők, gyermekfelügyelők munkájának támogatása és elismerése – hiszen ők azok, akik nap mint nap gondoskodnak a gyerekekről.
Az Erasmus+ program keretében 2023-ban lehetőségünk volt megvalósítani a kifejezetten őket megszólító NOMLEB: No One Must Left Behind (Senkit sem hagyunk hátra) című projektünket, a romániai Asociatia Pro Agriensis Egyesülettel együttműködésben.
A projekt során 30 ifjúságsegítő szakember vett részt Magyarországról és Romániából egy kétszer egyhetes tréningfolyamatban, amelynek eredményeként elkészült a gyermekvédelmi szakembereknek szóló, hasznos eszközöket és módszereket bemutató eszköztárunk.
A kiadványban egyaránt helyet kaptak a résztvevők szakmai tapasztalatai, az általuk kipróbált módszerek, valamint a tréning során elsajátított tudásanyag egy része.
Ezzel az eszköztárral szeretnénk felhívni a figyelmet a gyermekvédelmi szakemberek pótolhatatlan és kulcsfontosságú munkájára, valamint szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy azon szakemberek is profitálhassanak a tréning eredményeiből, akiknek személyesen nem volt lehetőségük bekapcsolódni a képzésbe.
2024: Youth Worker’s Compass
A 2024-es Youth Workers’ Compass projekt célja szintén a gyermekvédelem területén dolgozó szakemberek szakmai és mentális támogatása. A projektet az Erasmus+ program keretében a romániai Asociatia Pro Agriensissel együttműködésben valósítottuk meg először.
A projekt keretében kétszer hat napos tréninget tartottunk 30 olyan, Magyarország vagy Románia területén élő ifjúságsegítő szakembernek, akiknek van tapasztalata állami gondoskodásban élő gyerekekkel, fiatalokkal végzett munkában. A kétszer egyhetes magyarországi tréning során a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy kreatív, nemformális tanulási eszközök segítségével mélyítsék el tudásukat a gyermekvédelem és az ifjúságsegítő munka területén.
A 2024-es tréningfolyamat középpontjába a traumatudatos megközelítést, valamint a szakemberek stresszkezelési lehetőségeit és a kiégés megelőzését helyeztük. A tréningfolyamat során a résztvevők kompetenciáinak fejlesztése mellett komoly hangsúlyt fektettünk a szakmai kérdések megvitatására, amelyhez a trénerek mellett tapasztalt és kompetens szakembereket is meghívtunk vendégelőadóként. A tréningfolyamat magyar nyelven zajlott 2024 júniusa és szeptembere között.
A program eredményeként elkészült a program résztvevői által összeállított „Módszer-ajánló kisokos és eszköztár gyermekvédelemben dolgozók számára”. A kiadvány a testi-lelki egyensúlyt akut módon veszélyeztető hatásokra, szükséglet-hiányok betöltésére és kezelésére tartalmaz támogatási lehetőségeket, módszereket, amelyekkel kapcsolatban a résztvevőknek személyes tapasztalata is van.