EGYÉNI ÖNKÉNTESSÉG 2023/2024
Egyéni önkéntesség keretében minden időszakban 2 külföldi, 18-30 év közötti fiatal kapcsolódhat be hosszú távon az Alapítvány munkájába.
Milyen tevékenységeket végezhetnek az egyéni önkéntesek?
- Gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekeknek szóló élményprogramok szervezésében való részvétel,
- Bölcsődei munkában való részvétel,
- Adománygyűjtő kampányban való részvétel
Milyen időtávra tudunk egyéni önkénteseket fogadni?
- Hosszú távú önkéntes programjaink 6 és 11 hónapra szólnak.
- Egyidejűleg 2 önkéntest tudunk fogadni.
Hogyan tudsz jelentkezni?
- Írj nekünk a szulokhaza@szulokhaza.hu címre!
- Jelentkezz az Európai Szolidaritási Testületének hivatalos PASS felületén (a jelentkezéshez szükséged van regisztrációra a felületen, amelynek részleteiről ide kattintva olvashatsz):
Élményprogramok szervezésében való részvétel:
A Tegyél jót! program keretében Alapítványunk szakemberei önkéntesek bevonásával gyermekotthonokba látogatnak el országszerte, és különböző sport, közösségi és kulturális élményprogramokat szolgáltatnak az ott élő gyerekeknek. Elsődleges célunk, hogy elősegítsük a nehéz helyzetben élő gyerekek és fiatalok integrációját és erősítsük a befogadására a többségi társadalmat. A gyermekotthonok látogatása mellett rendszeresen intézményen kívüli programokat is szervezünk a gyerekeknek, ahol saját környezetükből kilépve új impulzusokat és élményeket szerezhetnek, új kapcsolatokat építhetnek. Például: színház, koncert, városnézés, sportprogramok (vízilabda, futás, foci stb.) többnapos élménykirándulások, ünnepi kirándulások.
A program célja a gyermekotthonokban eltöltött idő segítése a gyermekek számára, a családias légkör megteremtése, a motiváció, a kapcsolatteremtés más szociokulturális helyzetben lévő családokkal és gyerekkel. A program meghatározó eleme a sport, az egészséges életmódra nevelés. Mindezért, valamint, hogy a sportközösségformáló erejét is hangsúlyozzuk, minden új helyszínünkre futást és más sporttevékenységet szervezünk (pl.: bicikli, úszás, triatlon).
A tevékenység tehát elősegíti a társadalmi befogadást, érzékenyít, megismerhetővé, átjárhatóvá teszi az eltérő társadalmi háttérrel rendelkező résztvevők különbözőségeit, és egyaránt aktivitásra, részvételre ösztönzi a támogatottakat, az önkénteseket, valamint az intézményeket, külsős szervezeteket, ezáltal európai hozzáadott értéket képviselve. A tevékenység során tiszteletben tartjuk a gyermekjogok előmozdítására és védelmére vonatkozó uniós iránymutatásokban foglalt elveket.
Mi lesz az önkéntesek feladata?
-
- Az egyéni önkéntesség során a résztvevők közvetlenül bekapcsolódnak az állami gondoskodásban élő gyerekek és fiatalok helyzetét elősegítő tevékenységekbe.
- Az egyéni önkéntesek átfogó, részletes képzési/tréningprogramban vesznek részt. Ez azt jelenti, hogy az egyéni önkéntesség részét képezik a konkrét programokra, helyzetekre felkészítő, illetve azok élményeit feldolgozó képzési alkalmak, workshopok.
- A felkészítő képzés után előre egyeztetett időpontban lehet csatlakozni az egyes programokhoz. Ebben a tevékenységben egész napos elfoglaltságokat szervezünk (főzés, kézműveskedés, sportprogramok), és mindenki abban vehet részt, amiben a legjobbnak érzi magát. Év közben általában egy napos programokat, iskolai szünetek alatt azonban több napos, több hetes táborokat is szervezünk.
- Az egyéni önkéntesek mindemellett a különböző disszeminációs tevékenységekben (események, kommunikáció) való részvétel során saját élményeiket, tapasztalataikat megoszthatják a különböző érdekeltekkel.
Bölcsődei munkában való részvétel
Az Alapítvány jelenleg 20 családi bölcsődét üzemeltet. A Szülők Háza bölcsődékben szakképzett pedagógusok dolgoznak, akik lehetőséget biztosítanak a gyermekek részére a szabad játékra, figyelembe véve az egyéni igényeket. A szülőkkel folyamatos kapcsolatot tartunk, hogy a gyermekek szokásait párhuzamosan, a szülőkkel együttműködve alakítsuk.
A bölcsődék működetetésében és a gyermekekkel való foglalkozás során alapelvünk a társadalmi befogadás és tolerancia elveinek közvetítése mind közvetett, mind közvetlen módon a gyermekek és szüleik felé.
A tevékenység során tiszteletben tartjuk a gyermekjogok előmozdítására és védelmére vonatkozó uniós iránymutatásokban foglalt elveket.
Mi lesz az önkéntesek feladata?
A résztvevők – gondos felkészítést követően – olyan feladatokba kapcsolódhatnak be, mint pl. étkezés, altatás, gyerekmondókák tanítása akár idegen nyelven, játékos foglalkozások tartása.
Adománygyűjtésben való részvétel
Alapítványunk több gyermekotthonnal is tartja a kapcsolatot, ahonnan az adventi időszakban nehéz sorsú gyerekek karácsonyi kívánságait juttatjuk el egy-egy önként jelentkező „angyalkához”, aki így személyre szabottan teljesítheti egy gyerek álmát.
Az otthonok lakói egy levélben megírhatják karácsonyi kívánságukat. Ezekért a levelekért november közepéig jelentkezhetnek az önkéntesek a szervezőknél, így válnak „angyalkává”. Az „angyalkák” legfeljebb 12.000 forintot költhetnek a csomag összeállítására – ezeket december közepén a szervezők összegyűjtik, átnézik, szortírozzák és eljuttatják az otthonokba.
Az adventi időszakban számos más ünnepi témájú foglalkozást, workshopot, Mikulás-ünnepséget stb. szervezünk, amelyhez rengeteg kreatív feladat és szervezési munka társul.
Programjaink során külön figyelmet fordítunk a hátrányos helyzetű gyermekek és családok fokozott bevonására, ezáltal európai hozzáadott értéket is közvetítve.
A tevékenység során tiszteletben tartjuk a gyermekjogok előmozdítására és védelmére vonatkozó uniós iránymutatásokban foglalt elveket.
Mi lesz az önkéntesek feladata?
Az Angyalprogram megszervezése rengeteg logisztikai teendővel jár. Az önkéntesek – gondos felkészítést követően – az adományok gyűjtésében, szortírozásában, csomagolásában tudnak részt venni, valamint egyéni érdeklődésük szerint a karácsonyi programok szervezésében, lebonyolításában, szükséges dekorációk elkészítésében, eszközök beszerzésében.