A Szülők Háza Alapítvány programjai illeszkednek az önkormányzatok által nyújtott gyermekjóléti támogatásokhoz, a különböző hazai és uniós pályázatokhoz, illetve az üzleti szféra CSR programjaihoz. A központban szakemberek – családterapeuták, pszichológusok, pedagógusok – segítenek a szülőknek, de maga a szülői közösség is sokszor megoldást tud nyújtani egy-egy családnak.
A Szülők Háza Alapítvány családokat segítő programjaiban számos rászoruló család kap segítséget, akiket a speciális készségfejlesztő és sport, művészeti és közösségi programokon keresztül az „egészséges” családok körébe vonva a program hatékonyan képes segíteni.
A Tegyél jót! programunk célközönsége a gyermekotthonokban élő gyermekek. Magyarországon több száz gyermekotthon van, több ezer gyermek nevelkedik állami gondozottként nehéz körülmények között. Ezen program keretében rendszeres odafigyelést, törődést biztosítunk a gyerekeknek önkénteseink révén, a program célja tehát rendszeresen összehozni a segíteni vágyó családokat az állami gondozott gyerekekkel az Alapítvány szakmai támogatása mellett.
Háttér
A gyermekek a közösségi és társas szükségletek területén vannak leginkább kitéve a nélkülözésnek, megfosztottságnak. A gyermekek harmada (35%) nem tud elmenni nyaralni, míg 29%-uk esetében a szabadidős tevékenységekben való részvétel (sport, művészetek, közösségi játék, tehetséggondozás, stb.) is korlátozott. 2012-ben a Magyarországban élő gyermekek 46,5%-a nem engedhetett meg magának napi egyszeri hús, hal vagy azzal egyenértékű vegetáriánus étel fogyasztását. Száz szegénységben élő személy közül 34 gyermek vagy fiatal. A szegénység generációkon keresztül öröklődik.A sok gyermek szegénységi kockázatot jelent.
Rászorultsági csapda
A mai kor egyik nagy problémája a szeparálódás, melynek következménye, hogy a hátrányos helyzetű családok sokszor elzártan, saját közösségükben élnek, nincs módjuk kapcsolatokat teremteni, kitörni a rászorultsági csapdából. Az alapszükségletek megfelelő kielégítésének hiányán túl, gyakori jelenség, hogy ezen családokban felnevelkedő gyermekek nem férnek hozzá a sportolási, kulturális (színház, stb) lehetőségekhez sem. Az állami eszközrendszer szükséges, de többnyire nem elégséges forrása a családok kilábalásának ebből a nehéz helyzetből, a civil összefogásnak, a társadalmi felelősségvállalásnak is jelentős szerep jut.
A Szülők Háza tehát olyan közösségek létrejöttén dolgozik, mely teret ad a szociokulturális hátránnyal és a az előnyösebb háttérrel rendelkező családok találkozásának. Az itt megélt közösségi élmények fejlesztik a toleranciát, empátiás készséget, a hátrányos helyzetben élők pedig új ismereteket, megküzdési stratégiákat sajátíthatnak el, minőségi szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá, kibővül szociális támogató rendszerük, és nem utolsó sorban kitörési lehetőséget biztosítanak számukra.